Zlatý list

zlaty-list-logo-sirka-150px

Fotografie ze soutěže najdete v galerii.

 

Ekocentrum Říčany je pořadatelem krajského kola 43. ročníku přírodovědně-ekologické soutěže ZLATÝ LIST v roce 2015.

Soutěž je zaměřena na znalost přírody a její ochranu. Na stanovištích terénní stezky budou prověřeny znalosti týmů z oblastí: botanika, zoologie, ekologie, ochrana přírody a životního prostředí, neživé složky ekosystému (např. meteorologie, geologie, klimatologie, …) apod. Součástí soutěžní stezky je i stanoviště, na kterém družstva prokazují celoroční práci svého kolektivu pro přírodu (nejlépe v přírodě).

Kde

Na říčanské hájovně – Říčany 375.

Nejlépe se tam dostanete vlakem do Světic a pak po šipkách k hájovně (viz plánek).

Kdy

V sobotu 23. 5. soutěží kategorie mladší, v neděli 24. 5. kategorie starší.

Registrace probíhá od 9:00 do 9:30, vyhlášení výsledků bude po návratu poslední hlídky ze stezky, přibližně mezi 15 a 16 hodinou (závisí na počtu přihlášených kolektivů).

Kdo

Přihlásit se mohou maximálně šestičlenná družstva rozdělená do dvou hlídek. Družstva jsou podle věku soutěžících rozdělena do dvou kategorií, mladší: 1.–6. ročník, starší: 7.–9. ročník povinné školní docházky (bez vztahu k druhu školy). Soutěž je otevřená všem kolektivům bez ohledu na jejich zřizovatele (školy, občanská a zájmová sdružení,…).

Přihlášky prosím posílejte do 13. května na adresu mpospiskova@gmail.com, případně písemně na adresu Ekocentrum Říčany, Rýdlova 271/14, 251 01 Říčany.

Proč

  • Vítěz z každé kategorie postoupí do národního kola, které je týdenním soustředěním s odbornými exkurzemi a dalšími aktivitami a vyvrcholí finálovou stezkou. Národní kolo 43. ročníku proběhne v údolí řeky Oslavy, v RS Jiskra v Náměšti nad Oslavou, v termínu 15.–21. 6. 2015.
  • Kromě soutěžní stezky bude probíhat také zajímavý doprovodný program.
  • Soutěž nabízí možnost prověřit si své přírodovědné znalosti a porovnat je s ostatními vrstevníky. Je také setkáním kolektivů s podobnými zájmy.
  • Na vítěze čekají hodnotné ceny. Zkrátka by však neměl přijít žádný účastník.

Dobrovolné úkoly / divoká karta na národní kolo

V letošním ročníku nastala oproti loňskému změna v možnosti plnění tzv. dobrovolných úkolů, které se již neprezentují a nehodnotí v rámci krajského kola, ale zcela nezávisle. Nejlepší prezentace týmu, který splní předepsaným způsobem všechny 4 úkoly a zároveň se zúčastní alespoň základního kola soutěže bude oceněna tzv. divokou kartou, tedy postupem do národního kola. Podrobnosti najdete na celostátních stránkách Zlatého listu.

Plnění průběžných úkolů není podmínkou účasti v soutěži, je to ale způsob, jak si soutěž rozšířit o další zajímavé aktivity. Úkoly jsou celkem čtyři a celostátní koordinátor je postupně zveřejnil na webu soutěže.

Pravidla a další informace

Průběh krajského kola se řídí propozicemi soutěže a soutěžním řádem krajského kola.

Podrobnosti o soutěži Zlatý list naleznete na oficiálních stránkách soutěže.

Podrobnosti o minulých ročnících středočeského krajského kola soutěže Zlatý list naleznete na webových stránkách ČSOP Hostivice.

Organizační detaily pro účastníky

Bude vybírán účastnický poplatek 80 Kč / účastník. Doprovod poplatek neplatí, ani mu nebude proplaceno jízdné.

Přespání je možné (a vítané) v prostorách hájovny (vlastní spacák a karimatka) nebo na zahradě (ve vlastním stanu). K dispozici je kuchyňka, záchod i sprcha v hájovně.

Stravování je na každém kolektivu zvlášť. Ve Světicích jsou potraviny otevřené i o víkendu o 8 do 18 hodin. Na hájovně je k dispozici kuchyňka. Pro přespávající ze soboty na neděli chystáme společnou večeři.