Odběrné místo

Odběrné místo zraněných živočichů

Každoročně se do rukou lidí dostává velké množství zraněných, nemocných, vyčerpaných, nevyspělých nebo jinak handicapovaných volně žijících živočichů. Aby mohli být takovíto živočichové vyléčeni a opět navráceni do volné přírody, o to se starají stanice pro handicapované živočichy.

Národní sítě stanic pro handicapované živočichy sdružuje stanice z celé České republiky, které mají rozdělené své území působnosti, v nichž garantují péči o zraněné živočichy.

Mapa územní působnosti stanic pro zraněné živočichy a kontakty

Odběrné místo pro zraněné volně žijící živočichy je v Muzeu Říčany (pouze všední dny v pracovní době): 323 603 161

Pohotovostní telefon záchranné stanice pro živočichy ve Vlašimi: 777 800 460

Kdy potřebují pomoc?

Z jara přichází na svět nová generace zvířat, v přírodě se objevují mláďata. Některých si ani nevšimneme, jiná nás upoutají. Ale pozor, neměřme všude lidským metrem. Hlasitě se ozývající osamělý tvoreček většinou nepotřebuje naši přítomnost, ba právě naopak!

Pouze zraněná mláďata potřebují lidskou péči. Tu jim poskytnou odborníci ze záchranné stanice ve Vlašimi, tel: 777 800 460.

Záchrana ježků před blížící se zimou

Na podzim je možné často nalézt nevyspělá mláďata ježků, která by bez lidské pomoci nepřežila zimu. Pomoci jim můžete buď sami, nebo je můžete svěřit do péče Záchranných stanice pro živočichy. Záchytné místo záchranné stanice pro Říčany a okolí provozuje Ekocentrum Říčany, zvířata jsou převezena do záchranné stanice ve Vlašimi.

Rozhodnutí, jestli ježek potřebuje pomoci nebo ne, ovlivňují kromě zjevných příznaků nemoci nebo zranění zejména dva faktory, doba nálezu a váha. Zdravý ježek se při vyrušení schoulí do klubíčka. Pokud je ježek aktivní ve dne, je něco špatně, takový ježek obvykle lidskou pomoc potřebuje, i když nejeví známky zranění nebo nemoci.

Pokud ježka naleznete v noci, rozhoduje jeho váha. Pomoc nepotřebují, protože se mohou sama vykrmit, mláďata s vyšší váhou než 150 g na konci září, 200g v první polovině října a 350g v druhé polovině října. V listopadu by měl už ježek dosáhnout váhy 600g, jedinci s nižší váhou se obvykle již sami nevykrmí, není-li teplé počasí.

Podrobné informace jsou např. zde.